⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ 4.9 beoordeling
✅ 1.500+ salaris checks per jaar
🚀 Salarisgegevens van april 2025

Wat verdien je als CNC-specialist of monteur? Bekijk hier de salarissen in de maakindustrie.

Ben jij CNC-operator, draaier, frezer, CAD/CAM-programmeur of monteur? Dan wil je weten of je salaris nog marktconform is. Bij Precision Partner bemiddelen we dagelijks vakmensen in de verspaning en montage. Daardoor weten we exact wat je in 2026 waard bent. Hieronder vind je het complete overzicht van de salarissen in de Nederlandse maakindustrie, per functie, per sector én per ervaringsjaar.

Salarissen per functie in de maakindustrie (2026)

Hieronder zie je een overzicht van de gemiddelde salarissen per functietype. Klik op “Bereken” om jouw exacte marktwaarde te bepalen:

Functie Starter Gemiddeld Senior Range Link
CNC & Programmering
CNC Frezer €2.700 €3.450 €5.000 €2.700 – €6.300 p/m Bereken
CNC Draaier €2.700 €3.400 €4.800 €2.700 – €6.000 p/m Bereken
CNC Operator €2.400 €3.100 €4.300 €2.400 – €5.500 p/m Bereken
CAD/CAM Programmeur €3.200 €4.250 €6.000 €3.200 – €6.800 p/m Bereken
Monteur functies
Onderhoudsmonteur €2.800 €3.700 €5.300 €2.800 – €5.300 p/m Bereken
Storingsmonteur / TD €3.000 €3.900 €5.700 €3.000 – €5.700 p/m Bereken
Servicemonteur €3.100 €3.800 €5.800 €3.100 – €5.800 p/m Bereken
Elektromonteur €3.000 €3.800 €5.500 €3.000 – €5.500 p/m Bereken
Mechatronica monteur €3.200 €3.900 €6.000 €3.200 – €6.000 p/m Bereken
Allround monteur €3.000 €3.700 €5.500 €3.000 – €5.500 p/m Bereken

Je salaris hangt af van ervaring, ploegendienst, certificaten en sector. In de paragrafen hieronder lees je hoe dat precies werkt voor zowel CNC-specialisten als monteurs.

Gemiddelde salarissen in de verspaning per provincie

Op basis van 327 actuele vacatures en 58 loonstroken uit april 2025 hebben we het gemiddelde salaris per provincie berekend. Hieronder zie je het resultaat:

Uitleg:

  • De kaart toont het gemiddelde brutosalaris per maand CNC Operators, CNC Frezers, CNC Draaiers en CAD/CAM programmeurs
  • De kleur toont het relatieve niveau per provincie: donker = hoger salaris
  • In regio’s met veel maakindustrie, zoals Noord-Brabant en Zuid-Holland, liggen de lonen het hoogst
  • In regio’s zoals Friesland en Drenthe zijn de lonen gemiddeld lager

Salarisontwikkeling per functierol (1–30 jaar ervaring)

Zoals je ziet, groeit een CAD/CAM-programmeur het sterkst door:

Opvallende inzichten:

  • Een CNC-operator begint met €2.600 en groeit naar ±€3.700. Als CNC operator kan je dus minder doorgroeien dan andere rollen.
  • Een frezer of draaier groeit gemiddeld tot ±€4.700 (hoger mogelijk, afhankelijk van specifieke kennis)
  • Een CAD/CAM-programmeur kan verder doorstijgen. De €5.800, die je nu ziet zijn vooral voor vakmensen die als verspaner zijn begonnen & zich daarna hebben door gespecialiseerd naar CAD/CAM programmeur. 30 jaar ervaring als CAD/CAM programmeur is namelijk niet mogelijk.

Waarom verdient een CAD/CAM een stuk meer?

CAD/CAM-specialisten combineren praktijkervaring met digitale vaardigheden (zoals Edgecam of SolidCAM) en zijn vaak verantwoordelijk voor procesoptimalisatie en automatisering. Hierdoor is je impact binnen een bedrijf groter en kan er ook meer worden betaald voor je. Een goede CAD/CAM programmeur kan ontzettend veel impact maken bij bedrijven die wat grotere series maken, of complexe enkelstuks.

Belangrijke factoren die je CNC-salaris beïnvloeden

Naast locatie en ervaring zijn er andere factoren die je CNC-salaris bepalen:

Factor

Invloed

Ervaring

De eerste jaren zorgt dit voor een sterkere stijging in salaris. Daarna vlakt het wat meer af.

Ploegendienst

Afhankelijk van of je 2, 3 of 5 ploegen werkt kan dit tot wel 31% extra salaris betekenen bovenop de basissalarissen die benoemd worden.

Machinekennis

Draaiers met kennis van machines zoals Mazak, Okuma of Doosan verdienen doorgaans meer. Voor frezers geldt dit ook voor machines van bijvoorbeeld DMG Mori. Bedrijven waarderen ervaring met deze machines omdat ze complexer zijn en hoge nauwkeurigheid vragen.

CAD/CAM kennis

Kennis van CAD/CAM-software is een echte salarisverhoger. Denk aan systemen als Fusion360, OneCNC, Mastercam, Hypermill (veel vraag), TopSolid of EdgeCam (veel vraag). Zeker in moderne productieomgevingen is deze kennis een groot pluspunt.

Certificaten

Heb je certificaten op het gebied van besturingssystemen (zoals Fanuc, Siemens), meettechniek, of andere relevante technische trainingen? Dan heb je een streepje voor. Deze opleidingen tonen aan dat je zelfstandig en nauwkeurig kunt werken, en dat zien werkgevers graag.

Type bedrijf

Het soort bedrijf waar je werkt maakt een groot verschil. In de hightech industrie, zoals de chipindustrie of medische technologie, liggen de salarissen structureel hoger dan bij algemene toeleveranciers die eenvoudige onderdelen produceren. Deze bedrijven stellen hogere eisen en betalen daar ook naar.

Bij Precision Partner zien we dat overstappen naar een andere werkgever in 80% van de gevallen leidt tot een salarisstijging van €300 tot €600 per maand. Vooral als je:

  • Al langer hetzelfde werk doet zonder verhoging
  • Geen doorgroeimogelijkheden meer hebt
  • Je (nog) geen ploegendienst draait

Monteur salarissen in de maakindustrie (2026)

Naast CNC-specialisten plaatsen we bij Precision Partner ook honderden monteurs per jaar. Het gemiddelde bruto maandloon van een monteur in de maakindustrie ligt in 2026 tussen €3.100 en €3.300 in dagdienst, exclusief toeslagen. Senior monteurs en eerste monteurs in de petrochemie met 4/5-ploegendienst komen boven de €5.500 uit.

Monteur salaris per sector en ploegendienst

Sector

Basis/maand

Met 3-ploegen

Met 4/5-ploegen

Industrie / Petrochemie

€3.400 – €4.200

€3.808 – €5.040

€4.080 – €5.460

Food / Logistiek

€3.100 – €3.300

€3.472 – €3.960

€3.720 – €4.290

Machinebouw

€3.200 – €3.800

€3.584 – €4.560

€3.840 – €4.940

Installatie / Utiliteit

€2.900 – €3.400

€3.248 – €4.080

€3.480 – €4.420

Belangrijke factoren die je monteur-salaris beïnvloeden

Factor

Invloed op monteur salaris

PLC-kennis

Siemens S7/TIA Portal: +€400-€600/maand. Allen Bradley/Rockwell: +€500-€800. Robotica (Fanuc, KUKA, ABB): tot +€1.000. Een monteur die PLC-storingen oplost verdient €400-€800 meer dan een puur mechanische collega.

Ploegendienst

2-ploegen +15%, 3-ploegen +18-22%, 5-ploegen +28-31%. Tot €1.150 extra per maand op een basis van €3.700. Consignatiedienst levert €200-€500 extra op, bovenop de ploegentoeslag.

Sector

Petrochemie betaalt structureel het meest (€3.400-€4.200 basis). Bij een medior basis van €3.300 levert 4/5-ploegen in de petrochemie €800/maand meer op dan 3-ploegen in de food.

Certificeringen

VCA, NEN 3140, NEN 1010, f-gassen en hydrauliek/pneumatiek: +5 tot 15% salaris. Certificeringen werken multiplicatief: dezelfde 10% levert op een hogere basis absoluut meer op.

Opleiding

MBO niveau 4 bereikt de €3.300-grens structureel sneller dan MBO 2, zelfs met minder ervaring. MBO 4 krijgt eerder toegang tot specialistische functies en hogere schalen.

Regio

Brainport Eindhoven, Zuid-Holland en Zeeland betalen 5-12% meer. Maar bij identiek salaris is je koopkracht in een landelijke regio €550/maand hoger door lagere huurprijzen (23% van netto).

Bekijk het volledige overzicht met salarissen per monteur-type, ploegentabellen en carrièrepaden op onze monteur salarispagina.

Wat levert overstappen op als monteur?

Bij Precision Partner zien we dat overstappen als monteur in 80% van de gevallen leidt tot een salarisstijging van €400 tot €800 per maand. De grootste sprongen zien we bij monteurs die van algemene metaal overstappen naar food, chemie of hightech, of hun PLC-kennis bijspijkeren.

Heb je vragen? Neem contact op
⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ 4.9 beoordeling
✅ 1.500+ salaris checks per jaar
🚀 Salarisgegevens van april 2025

Veelgestelde vragen over CNC en monteur salarissen

Hoe kan ik mijn salaris als CNC'er verhogen?

Door extra verantwoordelijkheid te nemen (zoals programmeren of meten), ploegendiensten te draaien, te investeren in opleiding of over te stappen naar een specialistisch bedrijf met complexe bewerkingen.

Welke opleidingen of cursussen leveren het meeste op?

CAD/CAM-trainingen (Edgecam, Hypermill), ISO-meettechniek, veiligheidscertificaten (VCA, NEN) en opleidingen in programmeren van Heidenhain of Fanuc zorgen voor directe verhoging van je marktwaarde.

Wat zijn de grootste factoren die je salaris bepalen?

Je ervaring, locatie, type machines/software, ploegendiensttoeslagen en het soort bedrijf waar je werkt (productie vs. high-tech vs. prototypes).

Verdien ik in Brabant echt meer dan in het noorden?

Ja, op basis van honderden vacatures zien we structureel hogere salarissen in Zuid-Holland, Brabant en Limburg vanwege schaarste en industriële concentratie.

Hoe snel groeit je salaris in de eerste jaren?

De eerste 5 tot 10 jaar stijgt je salaris vaak met ±€150 per jaar. Daarna vlakt het af, tenzij je groeit richting programmering of coördinerende functies.

Kan ik onderhandelen over mijn salaris als ik in loondienst ben?

Zeker. Gebruik onze marktwaardetool als onderbouwing en bespreek het met je leidinggevende. Laat zien hoe je meerwaarde creëert.

Wat verdient een monteur gemiddeld in 2026?

Het gemiddelde bruto maandloon van een monteur in de maakindustrie ligt in 2026 tussen €3.100 en €3.300 in dagdienst, exclusief toeslagen. Storingsmonteurs verdienen gemiddeld €3.900, mechatronica monteurs €3.900, servicemonteurs €3.800. Senior monteurs in de petrochemie met 4/5-ploegendienst komen boven de €5.500 uit.

Verdient een monteur meer dan een CNC-specialist?

Dat hangt af van de specifieke functie en sector. Een senior storingsmonteur in de petrochemie (€5.700 met toeslagen) kan meer verdienen dan een gemiddelde CNC-operator (€3.100 basis). Maar een CAD/CAM-programmeur (tot €6.800) zit structureel hoger dan de meeste monteur-functies. Het verschil zit vooral in ploegendienst en PLC-kennis.

Welke certificeringen leveren het meeste op als monteur?

NEN 3140 (laagspanning) en VCA zijn basisvereisten. PLC-kennis maakt het grootste verschil: Siemens S7/TIA Portal levert €400-€600 extra per maand op, Allen Bradley €500-€800. Robotica-certificeringen (Fanuc, KUKA, ABB) kunnen tot €1.000 extra opleveren. Deze premies werken multiplicatief: op een hogere basis leveren ze absoluut meer op.

×